10 работи кои не сте ги слушнале за Хоакин Феникс

10 работи кои не сте ги слушнале за Хоакин Феникс

Хоакин Феникс е еден од ретките актери кој е подготвен да ги смени истовремено физичкиот и психичкиот изглед за својата улога …

По премиерата на „Џокер“, многумина потврдија за Хоакин Феникс дека е еден од најталентираните актери во Холивуд. Во секоја улога тој е различен и секогаш носи нешто ново во репертоарот, со што ги освои срцата на милионската публика.

Овој пат, решивме да ви претставиме 10 факти кои сигурно не сте ги знаеле за овој актер и тоа ќе ве натера да го засакате уште повеќе.

  • Неговата лузна на устата
  • Роден е во Сан Хуан, Порторико
  • Во текот на неговата кариера, има глумено во 30 филмови
  • Веган е од три годишна возраст
  • 4 месеци му биле потребни за да го усоврши осмехот на Џокер
  • На 6 години, го добил надимакот Leaf(лист)
  • Месец дена работел како пожарникар за улогата во филмот Ladder 49
  • 20 килограми ослабел за филмот Џокер
  • 3 пати е номиниран за Оскар
  • Повеќе сака да се слика, отколку да зборува со фановите