10 нискокалорични видови на храна кои ќе ве заситат!

10 нискокалорични видови на храна кои ќе ве заситат!

Сакате да намалите некој килограм  ? Знаете дека храната е првото нешто на кое треба да помислите.

Сепак, губење на тежината вклучува намалување на вашите калории што може да биде многу непријатно за многумина поради напади на глад и потенцијална нервоза.Еден од начините за решавање на овој проблем е јадењето храна која може да се конзумира квантитативно а е сепак нискокалорична. Храната, што е пообемна го намалува гладот  и ментално ве прави сити.

Следниве 10 видови на храна се прилично нискокалорични. Со додавање на следниве јадења во вашата исхрана, вие ќе се чувствувате најадени без додавање на голема количина на непотребни калории. Повеќе храна = значи и помалку глад!

1 – Спанаќ

По порција: 7 калории, масти 0g, 1g јаглехидрати, 1 g Протеини

Спанаќот е многу разноврсна храна. Тој може да се додаде на сите видови на рецепти и јадења, вклучувајќи салати, омлети,па дури и свеж како гарнир. Исто така, спанаќот е еден од најхранливите зеленчуци, богат со витамин А и витамин Ц.

2 – Белки

По порција: 17 Калории, 0г Масти, 0г јагленохидратите, 4г Протеини

Ако сте во потрага по храна која ќе ве засити а исто така претставува и протеинска бомба тогаш не трагајте повеќе. Цел омлет од белки со зеленчук може да се подготви содржувајќи помалку од 200 калории, што ќе ви се најде во тоа време кога сте на калориски дефицит.

3 – Брокула

По порција: 50 Калории, 1g масти, 10g јагленохидрати, 4G Протеини

Брокулата е една од најзастапените видови на храна кај сите фитнес ентузијасти и тоа со добра причина. Брокулата е совршен гарнир кон вашиот главен извор на протеини и е преполна со хранливи состојки, полна со витамин Ц, витамин А, и растителни влакна. На само 50 калории по порција, тоа е исто така одличен начин да се зголеми обемот на оброкот без драматично зголемување на внесот на калории.

4 – Јагоди

По порција: 33 Калории, 0g Масти, 8g јаглехидрати, 1 g Протеини

Додека голем број на овошја се богати со јаглехидрати и шеќер, јагодите се релативно со ниски јаглехидрати. Јагодите може да ги јадете сами или се совршена состојка и се вклопуваат во било кој протеински шејк. Смрзнете ги јагодите и тоа вашиот шејк ќе го направи густ и кремаст, без да му додадете сладолед.

sliced-strawberries

5 – Црвен грав

По порција: 110 калории, масти 0g, 20g јагленохидрати, 8 g Протеини

Гравот, додека содржи малку повеќе јаглехидрати, е еден од најбогатите извори на протеин, а сепак не е месо. Црвениот грав е особено  богат со хранливи состојки кои многу тешко можат забележат кај други видови храна, витамини и минерали, вклучувајќи и растителни влакна, калциум, железо и магнезиум. Влакната помагаат во варењето на храната. Се препорачува да се консумираат 10g на влакна на секои 1000гр што се конзумираат

Final-for-blog-2032

6 – Пуканки
По порција: 100 калории, масти 1g, 20г јаглехидрати, 3г Протеини

Пуканките се потценети како нискокалорична, но обемна храна. Се додека се воздржувате од додавање на путер врз вашите пуканки, тоа е храна за заситување која може да помогне во олеснување на гладот и да ве спречи да јадете повеќе.

2531_Toy-Story-characters-eating-popcorn

7 – Јогурт

По порција: 100 калории, масти 2g, 6g јагленохидратите, 17g Протеини
Јогуртот е богат со млечни протеини, а сепак има ниска соржина на масти. Кога ви треба закуска што сакате да ве засити, а е нискокалорична, внесете јогурт и ќе се чуствувате одлично.

Jogurt1

8 – Карфиол

По порција: 27 калории, масти 0g, 6g јагленохидратите, 2g Протеини

Мојот омилен зеленчук! Карфиол вообичаено не се смета за храна со голем обем, сепак, тој е богат со растителни влакна и протеини. Тој е разноврсен и може да се спои заедно со било која друга храна. Неутралниот вкус може да биде зачинет според вашите индивидуални потреби.

salata-de-conopida1

9 – Туна

По порција: 50 калории, масти 0g, 0g јагленохидратите, 12g

Туната е евтина и исто така нискокалорична. Цела конзерва туна може да се купи за цена од 50 денари и има само 100 калории. Ако сте во потрага по брз извор на протеини за кој е потребно нула време за подготовка, отворете една конзерва туна и ќе добиете многу храна со многу малку калории.

kalvo tuna

10 – Урда

По порција: 100 калории, масти 4G, 3G јагленохидратите, 11g Протеини

Нема што многу да се каже за урдата, освен дека е сиромашна со масти и богата со протеини и може многу да ве засити со многу малку калории. Урдата никогаш не е лоша опција за ужинка кога сте гладни и имате малку калории на располагање.

urda_domasna

Губење на тежината и ситост
Кога намалувате тежина еден од најважните фактори е чувството на ситост. Луѓето кои се постојано гладни имаат многу поголеми шанси да не успеат да се хранат правилно. Овој вид на храна ви помога да се чувствувате сити и ја спречува појавата на глад. Со цел да обезбедите успех во исхраната мора постојано да консумирате храна, како што се зеленчукот и  изворите на протеин кои се ниски со масти за да го спречувате гладот. Со конзумирање на ваква нискокалорична храна ќе бидете многу поуспешни во достигнување на вашата цел.