Здравје

Тајланд е познат по својата вкусна, но прилично мрсна храна. Поради големата количина на масти која ја има...
Никотинот е една од најпознатите хемикалии кои предизвикуваат зависност, а луѓето со векови ја внесуваат...
Оскаровецот Том Хенкс откри дека самиот е одговорен за својата болест, бидејќи не водел грижа за себе, својата...
Генетски модифицираните расади се сигурни за исхраната на луѓето и животните и не предизвикуваат пораст на...
Ако имате обичај да додавате млеко во чајот или да го сецкате белиот лук наместо да го гмечите, следниот пат...
До Агенцијата за лекови и медицински средства поднесени се две барања за увоз на суровина од која ќе бидат...
Сигурно и самите некој пат сте искоментирале за нечиј пивски "стомак", но дали некогаш сте се запрашале зошто...
Истражувањето на американската компанија "Clear Labs" покажа присуство на ДНК од луѓе и стаорци во хамбургерите...
Паровите кои пробуваат да затруднат знаат дека тоа не е секогаш така едноставен процес. Многу често знае да...
Американски истражувачки компании добија дозвола да се обидат да оживуваат луѓе кои доживеале мозочен удар...
Хејли (30) и Лаклан (28) Веб од австралискиот Квинсленд боледуваат од фатална семејна инсомнија (Fatal Familial...
Новото истражување покажа дека таканаречените "мачо" мажи имаат пократок век на живот од оние кои не се...
Најверојатно веќе имате слушнато за бројните лековити својства на кивито. Еве уште факти во врска со ова супер...
Новото истражување од Универзитетот Брунел од Лондон покажа дека личностите кои често објавуваат селфи фотки...
Можеби и не е толку лоша идеа почесто да уживаме во чаша ладно пиво, барем гледано од здравствен аспект...
Неодамна научниците откриле уште една здравствена предност на пивото – тоа содржи органско соединение...
Обичната вода за разлика од храната, не содржи шеќери, ниту белковини, па е полесно да се загади со микроби...
Овој вкусен, здрав и хранлив производ е многу покомплексен отколку што се мисли, а ако сакате да се осигурате...