Ова се сите победници на Златните Глобуси 2017-та!

Извор: ЗаЗабава | Објавено: 09.01.2017 - 11:13

Церемонијата на доделување на Златните Глобуси се случи во неделата, а филмот "La La Land" со актерите Рајан Гослинг и Ема Стоун комплетно доминираше!

Погледнете ја целосната листа на овогодинешните победници:

ФИЛМОВИ

* Најдобра драма - Moonlight
* Најдобар мјузикл и комедија - La La Land
* Најдобар актер во драма - Кејси Афлек, Manchester by the Sea
* Најдобра актерка во драма - Изабел Хуперт, Elle
* Најдобар режисер - Дамиен Шазел, La La Land
* Најдобар актер во мјузикл и комедија - Рајан Гослинг, La La Land
* Најдобра актерка во мјузикл и комедија - Ема Стоун, La La Land
* Најдобар спореден актер - Арон Тејлор-Џонсон - Nocturnal Animals
* Најдобра споредна актерка - Виола Дејвис - Fences
* Најдобар странски филм - Elle
* Најдобар анимиран филм - Zootopia
* Најдобро сценарио - Дамиен Шазел, La La Land
* Најдобра музика - Џастин Харвиц, La La Land
* Најдобра песна - "City of Stars," La La Land

СЕРИИ

* Најдобра драма - The Crown
* Најдобар актер во драма - Били Боб Торнтон, Goliath
* Најдобра актерка во драма - Клер Фој, The Crown
* Најдобар мјузикл и комедија - Atlanta
* Најдобар актер во мјузикл и комедија - Доналд Гловер, Atlanta
* Најдобра актерка во мјузикл и комедија - Трејси Елис Рос, black-ish
* Најдобра кратка серија - The People v. O.J. Simpson: American Crime Story
* Најдобар актер во кратка серија - Том Хидлстон, The Night Manager
* Најдобра актерка во кратка серија - Сара Полсон, The People v. O.J. Simpson: American Crime Story
* Најдобар спореден актер - Хју Лори, The Night Manager
* Најдобра споредна актерка - Оливија Колман, The Night Manager