Намирници за фантастичен секс

Извор: ЗаЗабава | Објавено: 20.03.2017 - 18:56

Овие намирници мора да ги имате доколку сакате да го подобрите сексуалниот живот. Свесни сме дека храната влијае на различни сегменти во нашиот живот. Доколку сакате дополнително да го зачините сексуалниот живот ослонетесе на намирниците кои ќе ви помогнат во тоа.


Чоколада

Освен што е вкусна и има пријатен мирис, содржи и фенилетиламин, хемиска состојка кој се ослободува за време на сексот. Предизвикува чувство на расположеност и енергија, а да не го заборавиме и адреналинот. Со обзир дека црната чоколада со поголем процент на какао е поздрава предлагаме да ја конзумирате баш неа.

Мед

Освен што е здрав и содржи преку 300 минерали, витамини, тој содрши и бор за кој е докашано дека стимулира работа на естрогените кај жените и тестостероните кај мажите.


Авокадо

Тој е добар за срцето, многу е хранлив и делува благотворно делува на очите. Содржи доста витамин Е кој дава енергија и сила. Се верува дека авокадото е и афтодизијак.

Бадем

Покрај тоа што се препорачуваат за пореметување во дишните органи, кашлање , анемија и дијабетис, одлични се како афродизијак. Се сметаат за симбол на заведувањето.

Цимет

Ја заджува топлината во внатрешноста на телото и со тоа го зголемува сексуалниот апетит. Циметот е еден од најстарите зачини и има специфичен мирис и вкус. Ставете малце магиченправ и зачинете го сексуалниот живот.

Чили пиперче

Ова луто пиперче одсекогаш се сметал како симбол на љубовта и страста. Познати се по лутиот вкус, но покрај тоа они го убрзуваат чукањето на срцето и предизвикуваат потење, го подобруваат имунитетот, помагаат кај дијабетисот и спречуваат болка. Конзумирањето на пиперчето ќе предизвикаат исти симптоми кои покренуваат и сексуална возбуда и се сметаат за моќен афродизијак.


А намирници кои не се препорачуваат пред идење во спалната соба се:

-пржена храна,

-пуканки во микробранова печка,

-грав.