Технологија

 • Компанијата "Apple" утре ќе ја пушти во продажба втората верзија на својот мултимедис таблет (мини преносливиот...
 • Јапонскиот електронски гигант "Sony" најави дека на 19 март ќе започне продажбата на новиот модел на лаптоп..
 • Имајќи ја предвид околноста дека младите самоубици својот очаен чекор се почесто го најавуваат или...
 • Компанијата "Nintendo" на неодамна завршената конференција посветена на игрите во Сан Франциско, објави дека...
 • Во "Google" одлучија да го блокараат полу-автоматското предлагање на клучните зборови за кои сметаат дека се...
 • Како што и беше најавено, шефот на американскиот компјутерски гигант "Apple", Стив Џобс, вчера и го претстави...
 • Компанијата "Fujitsu" на информатичкиот саем CeBIT 2011 прикажа работна верзија на првиот бежичен монитор на...
 • Дали некогаш сте посакале да имате "ласерски" поглед? Прототипот на лаптоп кој "Lenovo" го направи во соработка...
 • Технологија со најдобар квалитет која чини половина милион фунти им помага на падобранските трупи со помош на...
 • Гугл утрово им подготви непријатно изненадување на околу 150.000 корисници на "Gmail", кои при вклучувањето...
 • Веб-доменот "sex.com" влезе во Гинесовата книга на рекорди како најскап интернет домен на светот, пренесуваат...
 • Американскиот производител на компјутерска опрема "Apple" ги испратил поканите за настанот кој е закажан за..
 • Американската компанија "Motorola" објави дека нејзиниот таблет компјутер "Xoom" ќе чини повеќе од конкурентот...
 • За сите оние кои се опсесивно или безнадежно заљубени во личности кои се веќе во врска, на ФБ се појави нова...
 • Суперкомпјутерот на "IBM" - "Watson", беше подобар од луѓето по возбудливата борба која ја одликува секоја...
 • Куба до сега го имаше најспориот интернет на светот, но благодарејќи на Венецуела, тоа ќе се промени од јули...
 • Програмерот Џонатан Блоу, креаторот на играта "Braid", тврди дека игрите на друштвените мрежи ги тераат...
 • Во неодамна објавената вест за ова ново научно достигнување раскажавме за текот на одвивањето на проектот...
 • Научниците тврдат дека измислиле направа која може да ја елиминира лошата миризба на чевлите, оставајќи ги...
 • Во Барселона "НТС" претстави два модели на паметни телефони со копче чија единствена употреба е за брз пристап...