Технологија

 • Новиот "таблет" компјутер на компанијата "Apple" - "iPad 2", чија продажба започна минатиот викенд, веќе е...
 • Секој корисник на Фејсбук во просек има 130 пријатели кои помалку или повеќе редовно испраќаат информации...
 • Во нуклеарниот центар во градот Шаров почна да работи најмоќниот суперкомпјутер во Русија, соопшти...
 • Откако научниците открија како да ги направат поекономични, мобилните би можеле да работат со месеци само со...
 • Ѕвездата на "Real Madrid" е спортист кој на најпаметен начин ги користи социјалните мрежи Фејсбук и Твитер,...
 • Јапонскиот производител на USB уреди "Thanko" на пазарот ја претстави најмалата камера на светот која изгледа...
 • Откако минатата година на светот му беше претставена женската верзија, наречена "Geminoid F", од истоимената...
 • Компанијата "Apple" утре ќе ја пушти во продажба втората верзија на својот мултимедис таблет (мини преносливиот...
 • Јапонскиот електронски гигант "Sony" најави дека на 19 март ќе започне продажбата на новиот модел на лаптоп..
 • Имајќи ја предвид околноста дека младите самоубици својот очаен чекор се почесто го најавуваат или...
 • Компанијата "Nintendo" на неодамна завршената конференција посветена на игрите во Сан Франциско, објави дека...
 • Во "Google" одлучија да го блокараат полу-автоматското предлагање на клучните зборови за кои сметаат дека се...
 • Како што и беше најавено, шефот на американскиот компјутерски гигант "Apple", Стив Џобс, вчера и го претстави...
 • Компанијата "Fujitsu" на информатичкиот саем CeBIT 2011 прикажа работна верзија на првиот бежичен монитор на...
 • Дали некогаш сте посакале да имате "ласерски" поглед? Прототипот на лаптоп кој "Lenovo" го направи во соработка...
 • Технологија со најдобар квалитет која чини половина милион фунти им помага на падобранските трупи со помош на...
 • Гугл утрово им подготви непријатно изненадување на околу 150.000 корисници на "Gmail", кои при вклучувањето...
 • Веб-доменот "sex.com" влезе во Гинесовата книга на рекорди како најскап интернет домен на светот, пренесуваат...
 • Американскиот производител на компјутерска опрема "Apple" ги испратил поканите за настанот кој е закажан за..
 • Американската компанија "Motorola" објави дека нејзиниот таблет компјутер "Xoom" ќе чини повеќе од конкурентот...