Милан се засили на голманската позиција со искусниот Пепе Реина

Милан се засили на голманската позиција со искусниот Пепе Реина

Од идната сезона дресот на Милан ќе го облече шпанскиот голман Пепе Реина, а според многумина тоа значи дека Џанлуиџи Донарума ќе го напушти клубот.

Познатиот италијански спортски новинар Џанлука Ди Марцио објави дека Пепе Реина е пред потпис со Милан. На Шпанецот му истекува договорот со Наполи по крајот на оваа сезона, па поради тоа Росоњерите се обиделе да го убедат да се пресели во Милано.

Ди Марцио тврди дека Реина денес ќе ги мине лекарските прегледи, по што ќе потпише пред-договор со Милан. Всушност, голманот се уште бил во Милано, со оглед на тоа што синоќа со екипата на Наполи гостуваше на Џузепе Меаца на дуелот против Интер.

35-годишниот Пепе Реина ја започна својата кариера во Барселона, а бранеше и за Виљареал, Ливерпул, Баерн Минхен и Наполи.