Голден Стејт отвори со победа!

Извор: ЗаЗабава | Објавено: 03.05.2017 - 14:29

Голден Стејт со убелдив триумф против Јута од 106-94 ја отвори серијата против Јута во првото полуфинале од западната конференција во НБА лигата.


Домашните кошаркари донесоа водство од 1-0 во серијата, благодарение на добрата игра во клучните моменти од натпреварот во кој гостите добро стартуваа, но имаа многу загубени топки и нереализирани шутеви. Се истакна Стеф Кари кој со 22 поени беше прв стрелец кај Голден Стејт, зад него по 17 запишаа Грин и Дурант. За Јута најефикасни беа Гоберт со 13 и Хејвард со 12 поени.