Човекот кој го измисли „Like“ го избриша Facebook-отМобилни и технологија

Човекот кој го измисли „Like“ го избриша Facebook-от

Инженерот Џастин Розенштајн ја избриша апликацијата на Facebook од неговиот мобилен телефон. Розенштајн, кој во 2007 година создаде една од…

Според Wall Street Journal, Samsung ќе заработи голема сума на пари од Apple и новиот iPhone X..Мобилни и технологија
Самсунг е бр.1

Според Wall Street Journal, Samsung ќе заработи голема сума на пари од Apple и новиот iPhone X..

Сите знаеме дека Samsung го снабдува Apple со OLED екраните за iPhone X, 70 долари од парче, но компанијата произведува…

ZTE Axon M – телефон со два екрани!Мобилни и технологија
Совршен дизајн..

ZTE Axon M – телефон со два екрани!

Компанијата Samsung не е единствениот произведувач кој работи на склопливи или свитливи телефони – според новите информации, првиот вистински склоплив…

Сите нови функции на iPhone 8 и 8 PlusМобилни и технологија
Дали ова е врвот?

Сите нови функции на iPhone 8 и 8 Plus

Поради своите надворешни сличности направена е листа на сите нови функции со кои доаѓаат новите уреди на Iphone  кои ќе…

Природен молекул ги спречува канцерогени клетки да произведуваат енергијаМобилни и технологија
Дали е ова вистина?

Природен молекул ги спречува канцерогени клетки да произведуваат енергија

Варбург ефектот се однесува на начинот на кој што канцерогените клетки го пренасочуваат метаболизмот за да преживеат, консумирајќи гликоза за…

Голема грешка правите што го полните телефонот преку цела ноќМобилни и технологија

Голема грешка правите што го полните телефонот преку цела ноќ

Најголемата побарувачка во 21 век не е за финансиска или политичка моќ, туку едноставна – за електрична енергија! Батериите на…

Кој ќе го произведе компјутерот со моќ за предвидување на иднината?Мобилни и технологија
роботи..

Кој ќе го произведе компјутерот со моќ за предвидување на иднината?

Моментално двата најбрзи суперкомпјутери во светот се во Кина, и имаат 93 и 33 петафлопси процесирачка моќ, односно еден петафлоп…

Apple потврди дека постои проблем во iPhone 8Мобилни и технологија
Се случува и на најдобрите

Apple потврди дека постои проблем во iPhone 8

Apple потврди дека iPhone 8 има проблем со квалитетот на звукот на телефонот, како и дека работат за да го…

Huawei во Октомври ќе ни го претстави AI паметниот телефон!Мобилни и технологија
Што ли ќе биде тоа?

Huawei во Октомври ќе ни го претстави AI паметниот телефон!

Компанијата Huawei ветува дека ќе ни донесат нова револуција откако најави дека во месец октомври ќе го претстави својот прв…

Чук – чук, смарт ѕвончето на Nelt веќе знае кој е!Мобилни и технологија
одлична замисла

Чук – чук, смарт ѕвончето на Nelt веќе знае кој е!

Калифорниската компанија Nest денес го претстави паметното ѕвоно Nest Hello кое што има и можност за препознавање на лице. На…